Můj výběr
0 položek
Co je to? »
Váš košík:
0 za 0
| Přihlášení »
Vyberte si kategorii
Úvod > Vánoce ve světě > Estonsko

Vánoce ve světě

Estonsko

V Estonsku se slaví Vánoce (Jöulud) jako u nás 24.prosince. Od první adventní neděle mají děti rozvěšené ponožky na římsách krbů, či na parapetech oken, kde každé ráno nacházejí nebo nenachazejí různe dárečky a pamlsky. To podle toho, zda bylo díte předešlý den hodné či nikoliv. Tyto dárečky roznáší päkapikk nebo-li trpaslík, který po celou dobu sleduje, jak je kdo hodný či zlobivý.

Štedrý den je pak oslavou ryze rodinnou. Ulice jsou až na pár vyjímek skutečně prázdné a jediná doba, kdy se lidé objevují venku, je večerní doba návštěvy kostela. Po návratu z kostela se zasedá k slavnostní večeři, ke které se podává kysané zelí vařené s vepřovým masem, pečená husa s jablky, pečená jelítka a pečené vepřové maso. K pití se podává pivo a dětem nealkoholický nápoj podobný ruskému kvasu. Na stole nechybí brusinky, houby, okurky a různé druhy nakládané zeleniny.

Dárky v Estonsku nosi Jöuluvan neboli Vánoční děda, který táhne obrovský vak naplněný všemožnými dárky jak pro děti i pro dospělé. S Vakem mu pomáhají trpaslíci a sobi z dalekého Severu, kteří vyčkávají venku. Dárky se dostávají za odměnu po odříkání básničky, zazpívání písničky a nebo zatančení.

Hot-line: 603 729 354
výrábíme elektronické novoročenky a vánoční přání do emailu
|Copyright © 2010-2018 novorocenky.eu